Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Styrelse

Konstnärliga fakultetsstyrelsen har ansvar för strategisk planering, övergripande styrning och kvalitetssäkring av utbildning, forskning och samverkan. Fakultetsstyrelsen utgör också ett forum för diskussion och samordning av fakultetens verksamhet. Fakultetsstyrelsens uppgifter regleras i Högskolelagen samt Högskoleförordningen samt i Göteborgs universitets arbetsordning.
Nuvarande mandatperiod: 2015-07-01 — 2018-06-30

Kommande datum för fakultetsstyrelsen sammanträden:

  • 2017-09-13
  • 2017-10-18
  • 2017-11-22
  • 2017-12-13


Sammanträdena pågår mellan 09.00-12.00.

Fakultetsstyrelse

Ingrid Elam

Professor i litterär gestaltning
Dekan, ordförande 

 

 


 
 

Johannes Landgren

Professor i orgel och improvisation
Prodekan, vice ordförande

 

 

 


 

Maria Bania

Universitetslektor
Högskolan för scen och musik 

 

 

 

Eva Blomgren

Utbildningshandläggare
Högskolan för scen och musik

 

 

 

 

 

Henning Rylander Eklund

Universitetslektor
Högskolan för design och konsthantverk

 

 

 

Eva Engstrand

Universitetslektor
Högskolan för design och konsthantverk

 

 

 


Maria Nyström

Professor i design
Högskolan för design och konsthantverk

 

 

 


 

Niclas Östlind

Universitetsadjunkt
Akademin Valand

 

 


 


Studeranderepresentanter som väljs av KonstKåren:

Sandra Holmberg

Representant grund och avancerad nivå

 

 

 

Camilla Larsson

Representant grund och avancerad nivå

 

 

 


Eva la Cour

Representant forskarutbildningen
 

 

 

 

 


Valprocesser

De valprocesser som hanteras fakultetsövergripande är:

  • val av ledamöter till Konstnärliga fakultetsstyrelsen, inklusive dekan och prodekan,
  • val av elektorer att ingå i elektorsförsamling som i sin tur väljer lärarföreträdare till universitetsstyrelsen.
     

Valen bereds av en beredningsgrupp/valberedning inom Konstnärliga fakulteten. Beredningsgruppen utses av fakultetsstyrelsen för en mandatperiod om 3 år. Under innevarande mandatperiod ingår följande personer i beredningsgruppen:

  • Joel Eriksson, HSM, ordförande
  • Thorbjörn Magnusson, HDK
  • Ann-Charlotte Glasberg, Akademin Valand
  • Monica Danielsson, HSM, gruppersättare
  • Vakant: en post som företrädare för T/A.


Kommande val:

  • val av ledamöter till Konstnärliga fakultetsstyrelsen, inklusive dekan och prodekan, inför kommande mandatperiod 2018-07-01—2021-06-30
  • val av elektorer att ingå i elektorsförsamling som i sin tur väljer lärarföreträdare till universitetsstyrelsen, inför kommande mandatperiod 2016-01-01—2018-12-31.
     

Röstberättigade respektive valbara vid dessa val är anställda inom Konstnärliga fakulteten som uppfyller vissa kriterier avseende anställningstid och anställningens omfattning, vilket framgår av universitetets arbetsordning.

Kontakta styrelsen

Kristina Hermansson
Fakultetsstyrelsens sekreterare
E-post: Kristina Hermansson
Tel: 031-786 1037

Ingrid Elam
Dekanus, fakultetsstyrelsens ordförande
E-post: Ingrid Elam
Tel: 031-786 4081

Sidansvarig: Konstnärliga fakultetskansliet|Sidan uppdaterades: 2017-06-26
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?